Facebook
Gabinet Medycyny Naturalnej Novamedis
Borelioza leczenie Szczecin

Test na boreliozę w Szczecinie

Borelioza, na którą przeprowadzamy testy i leczenie w Szczecinie, to choroba zakaźna, odkleszczowa, inaczej znana pod nazwą choroba z Lyme. Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica i wiele innych.

Leczenie boreliozy jest trudne ze względu na problemy z jej zdiagnozowaniem. Wynika to z faktu, że posiada objawy niejednoznaczne i często mylone z objawami wielu innych chorób. Zakażenie boreliozą następuje najczęściej na skutek ukąszenia kleszcza, który jest nosicielem tej choroby.

Jednakże oprócz kleszcza możliwe jest również zarażenie przez:

 • muchy końskie,
 • komary,
 • roztocza kurzu,
 • również drogą płciową.

Przebieg choroby

Na zarażenie boreliozą wskazywać może wystąpienie rumienia wędrującego. Jest to zmiana skórna o specyficznej formie – przybiera kształt obrączki, której średnica w początkowym stadium ma kilkanaście centymetrów (z czasem może ulec powiększeniu). Swędzące i piekące zaczerwienienie pojawia się najczęściej w miejscu ukąszenia kleszcza od paru dni do trzech tygodniu od momentu ukłucia. Należy jednak zaznaczyć, że rumień nie występuje w każdym przypadku, dlatego jego brak nie oznacza, że nie zostało się zainfekowanym. Początkowej fazie choroby towarzyszyć mogą także symptomy takie jak obniżony nastrój, gorączka, osłabienie organizmu. Ze względu na to, że objawu te występują także przy wielu innych schorzeniach, można łatwo zakwalifikować je jako oznaki przeziębienia lub grypy.

W przypadku, gdy choroba nie zostanie zdiagnozowana na w czesnym etapie rozwoju, przechodzi wówczas w fazę rozproszoną. Zanika rumień wędrujący, ale pojawiają się bóle w stawach. Występują one w postaci zaostrzających się epizodów, gdzie każdy kolejny jest bardziej dotkliwy od poprzedniego. Zdarza się również, że w tej fazie dochodzi do porażenia nerwów twarzy. Kolejne stadium tej choroby może objawić się szybko w przeciągu ledwie paru tygodni, jak też pojawić się dopiero po kilku latach. Do najczęstszych przejawów fazy przewlekłej należą zanikowe zapalenie skóry oraz przewlekłe zapalenie stawów. Część pacjentów doświadcza także neuroboreliozy, która oprócz negatywnego wpływu na psychikę (stany lękowe, problemy z pamięcią, ataki agresji, epizody psychotyczne), powoduje porażenie i zapalenie nerwów.

borelioza

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest rumień wędrujący.
Występuje on w miejscu ukąszenia kleszcza i pojawia się od trzech dni do trzech tygodni od czasu zarażenia się boreliozą – jest to tzw. faza wstępna.
Rumień wędrujący to zaczerwienienie o średnicy kilkunastu centymetrów, zazwyczaj ciepłe i bolesne przy dotyku. Pojawia się on zazwyczaj, tylko u ok 30-40proc. zakażonych.
Dodatkowymi objawami które często są mylone z przeziębieniem lub grypą jest gorsze samopoczucie, występująca gorączka oraz ogólne osłabienie. Mogą pojawić się również bóle stawów. Nie zwlekaj, wykonaj test na boreliozę w Szczecinie!

Borelioza Szczecin

ikona seledynowa

Borelioza – leczenie w Szczecinie

Jeżeli leczenie nie zostanie wdrożone w odpowiednim czasie, wczesne objawy ustępują po 1 do 3 miesięcy od ugryzienia kleszcza, a borelioza przechodzi w fazę rozsianą a później fazę przewlekłą w której w ciągu kilku tygodni do nawet kilku lat pojawiają się objawy wtórne. Najczęściej przebiega ona pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy – choroba której objawy bardzo przypominają stany depresyjne, lękowe.
W trakcie fazy przewlekłej borelioza atakuje:

 • układ nerwowy – powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej,
 • układ hormonalny – powodując zaburzenia pracy tarczycy – np. choroba Hashimoto,
 • układ mięśniowy – zapalenia mięśnia sercowego.

Faza przewlekła jest trudna do rozpoznania, ponieważ występują w niej bardzo niespecyficzne objawy. Pojawiają się głównie gorączka i dreszcze, a także syndrom przewlekłego zmęczenia i osłabienia

Do symptomów fazy przewlekłej o charakterze neurologicznym należą:

 • bóle głowy,
 • ból stawów,
 • drżenie mięśni,
 • zawroty głowy,
 • zburzenia orientacji przestrzennej,
 • niedowład kończyn,
 • problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci,
 • zaburzenia czucia,
 • nadwrażliwość na dźwięk i światło.

Przewlekła borelioza nawet przez wiele lat może trwać bezobjawowo.

ikona seledynowa

Podsumowując: Borelioza jest chorobą spowodowaną przez krętka z rodzaju Borrelia, przebiegającą często z całą gamą odkleszczowych chorób współistniejących (koinfekcji), utrudniających rozpoznanie. Nieprawidłowo rozpoznanane i nieodpowiednio leczone powodują dokuczliwe objawy i poważne konsekwencje.

Leczenie boreliozy Kołobrzeg

Problemy diagnostyczne

Jak zostało przedstawione powyżej, diagnostyka boreliozy nastręcza wielu problemów. Związane jest to nie tylko z nieregularnością występowania objawów oraz ich różnorodnością, ale także z faktem, że współwystępuje ona często z innymi schorzeniami o charakterze odkleszczowym. Kleszcze oprócz krętków Borrelia przenoszą także wiele bakterii i wirusów powodujących choroby takie jak Bartonella, Babeszjoza czy Anaplazmoza granulocytarna. Stąd też duże znacznie ma ich poprawne zidentyfikowanie. Aplikacja terapii na podstawie nieodpowiedniej diagnozy nie tylko nie poprawi stanu pacjenta, ale może spowodować u niego także wiele dodatkowych dolegliwości.

Wielu lekarzy wierzy, że testy ELISA i Western Blot dostarczają konkretnych, pewnych danych.
Ale kiedy zweryfikowano te testy, okazało się, że ilość błędnych wyników sięgała 55 %
– były wyniki błędnie ujemne (osoby niezarażone uznano za zarażone)
lub błędnie dodatnie (osoby zarażone uznano za niezarażone).

Wspomniane testy z krwi nie są miarodajne. Poza tym z różnych laboratoriów przychodziły różne wyniki,
czasem nawet identyczne próbki krwi były interpretowane w odmienny sposób.
Lekarz zajmujący się tą tematyką stwierdził, że najlepszym testem jest zapytanie pacjenta, jak się czuje.

ikona seledynowa

 • Badania surowicy, na przykład ELISA czy Western Blot, określają jedynie miano przeciwciał.
  Przeciwciała IgM rozwijają się dopiero w trzecim tygodniu po ukąszeniu kleszcza, maksymalną wartość osiągają między czwartym a szóstym tygodniem, zanikają zaś po upływie ośmiu tygodni. Jeśli więc test zostanie wykonany zbyt wcześnie, wynik jest przeważnie ujemny, mimo że organizm został zaatakowany. Także zbyt wczesne zastosowanie antybiotyków może zmniejszyć immunologiczną odpowiedź organizmu.
 • Z drugiej strony przeciwciała IgG, które rozwijają się później, pozostają we krwi przez wiele lat; nawet gdy pacjent jest już dawno wyleczony i w jego organiźmie nie ma krętka boreliozy, wynik testu jest dodatni.
 • Błędne reakcje dodatnie mogą wystąpić również przy schorzeniach autuimmunologicznych, infekcjach bakteryjnych (zwłaszcza kile) i niektórych infekcjach wirusowych, takich jak opryszczka.

ikona seledynowa

W leczeniu Borelii używamy ziół, których skuteczność jest przebadana klinicznie

butelki z ziołami nutramedix

ikona seledynowa

Protokół Cowdena – skuteczny sposób leczenia boreliozy

Skutecznym sposobem leczenia boreliozy na różnych stadiach rozwoju jest zastosowanie Protokołu Cowdena. Jego wdrożenie pomaga również w zwalczaniu przewlekłych chorób o innym charakterze. Jako że program ten opiera się o stosowanie wyłącznie naturalnych produktów, czyni go to w pełni bezpiecznym dla pacjenta i sprawia, że nie powoduje on żadnych skutków ubocznych.

Autorem protokołu jest doktor William Lee Cowden. Stworzony przez niego program leczenia boreliozy zakłada użycie kombinacji produktów o różnorodnym działaniu – od bakteriobójczego, przez przeciwzapalne, po antygrzybiczne. Część z nich pomaga w oczyszczeniu organizmu z różnego rodzaju toksyn, inne zaś wspomagają układ odpornościowy i pracę poszczególnych narządów. Cały program obejmuje 14 produktów, które ze względu na nietoksyczny charakter, nie stanowią żadnego zagrożenia dla organizmu pacjenta.

Wysoką skuteczność zastosowania Protokołu Cowdena w przypadku leczenia boreliozy potwierdzają obserwacje przeprowadzone przez dr Richarda Horowitza. Według niego nawet użycie produktów z tego programy miało dodatni wpływ na zdrowie nawet do 70-80% pacjentów cierpiących na zaawansowane stadium tego schorzenia. Poprawa nastąpiła u nich w ciągu około 4-6 miesięcy od początku zastosowania produktów z protokołu, po uprzednim braku reakcji na terapie z użyciem antybiotyków.

Tak wysoka skuteczność protokołu Cowdena wynika z doboru produktów, które do niego włączono. Połowę z nich stanowią bowiem zioła, zapewniające doskonałą ochronę mikrobiologiczną organizmu (Microbial Defense). Pozwalają one zwalczać nie tylko bakterie, ale także pasożyty, wirusy i grzyby. W zwalczaniu samej boreliozy najważniejszą rolę odgrywają zwłaszcza dwie z nich: Banderol i Samento. Dopiero jednak w poleczeniu z pozostałymi produktami pomagają w pełnym przywróceniu organizmu do normy.

Stosowanie ziół pomaga:

 • w zwalczaniu infekcji Borrelii
 • w zwalczaniu innych infekcji mikrobiologicznych,
 • w usunięciu objawów towarzyszących chorobie,
 • we wzmacnianiu pracy systemu immunologicznego,

Zioła te:

 • nie powodują dysbiozy jelit i
 • są bezpieczne w swoim stosowaniu.

Wszystkie preparaty z Protokołu Cowdena są do nabycia w naszych gabinetach. Dlatego zachęcamy do kontaktu, osoby zainteresowane podjęciem terapii z ich użyciem