Facebook
Gabinet Medycyny Naturalnej Novamedis
GABINET BIOREZONANSU   Szczecin 507 939 021 Kołobrzeg 505 182 670
bolerioza

BORELIOZA – testy i terapie

Borelioza to choroba zakaźna, odkleszczowa, inaczej znana pod nazwą choroba z Lyme. Wywołują ją bakterie zaliczane do krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica i wiele innych.

Objawy boreliozy są niejednoznaczne i często mylone z objawami wielu innych chorób.
Zakażenie boreliozą następuje najczęściej na skutek ukąszenia kleszcza, który jest nosicielem tej choroby.
Jednakże oprócz kleszcza możliwe jest również zarażenie przez:

 • muchy końskie,
 • komary,
 • roztocza kurzu,
 • również drogą płciową.

borelioza

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów boreliozy jest rumień wędrujący.
Występuje on w miejscu ukąszenia kleszcza i pojawia się od trzech dni do trzech tygodni od czasu zarażenia się boreliozą – jest to tzw. faza wstępna.
Rumień wędrujący to zaczerwienienie o średnicy kilkunastu centymetrów, zazwyczaj ciepłe i bolesne przy dotyku. Pojawia się on zazwyczaj, tylko u ok 30-40proc. zakażonych.
Dodatkowymi objawami które często są mylone z przeziębieniem lub grypą jest gorsze samopoczucie, występująca gorączka oraz ogólne osłabienie. Mogą pojawić się również bóle stawów.

ból łokcia

ikona seledynowa

Jeżeli leczenie nie zostanie wdrożone w odpowiednim czasie, wczesne objawy ustępują po 1 do 3 miesięcy od ugryzienia kleszcza, a borelioza przechodzi w fazę rozsianą a później fazę przewlekłą w której w ciągu kilku tygodni do nawet kilku lat pojawiają się objawy wtórne. Najczęściej przebiega ona pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy – choroba której objawy bardzo przypominają stany depresyjne, lękowe.
Atakuje ona:

 • układ nerwowy – powodując postępujący proces zapalny tkanki nerwowej,
 • układ hormonalny – powodując zaburzenia pracy tarczycy – np. choroba Hashimoto,
 • układ mięśniowy – zapalenia mięśnia sercowego.

Faza przewlekła jest trudna do rozpoznania, ponieważ występują w niej bardzo niespecyficzne objawy. Pojawiają się głównie gorączka i dreszcze, a także syndrom przewlekłego zmęczenia i osłabienia. Jeżeli stan ten trwa długo, mogą pojawić się objawy neurologiczne:

 • bóle głowy,
 • ból stawów,
 • drżenie mięśni,
 • zawroty głowy,
 • zburzenia orientacji przestrzennej,
 • niedowład kończyn,
 • problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci,
 • zaburzenia czucia,
 • nadwrażliwość na dźwięk i światło.

Przewlekła borelioza nawet przez wiele lat może trwać bezobjawowo.

ikona seledynowa

Podsumowując: Borelioza jest chorobą spowodowaną przez krętka z rodzaju Borrelia, przebiegającą często z całą gamą odkleszczowych chorób współistniejących (koinfekcji), utrudniających rozpoznanie. Nieprawidłowo rozpoznanane i nieodpowiednio leczone powodują dokuczliwe objawy i poważne konsekwencje.

kleszcz i pałeczki borelli

Wielu lekarzy wierzy, że testy ELISA i Western Blot dostarczają konkretnych, pewnych danych.
Ale kiedy zweryfikowano te testy, okazało się, że ilość błędnych wyników sięgała 55 %
– były wyniki błędnie ujemne (osoby niezarażone uznano za zarażone)
lub błędnie dodatnie (osoby zarażone uznano za niezarażone).

Wspomniane testy z krwi nie są miarodajne. Poza tym z różnych laboratoriów przychodziły różne wyniki,
czasem nawet identyczne próbki krwi były interpretowane w odmienny sposób.
Lekarz zajmujący się tą tematyką stwierdził, że najlepszym testem jest zapytanie pacjenta, jak się czuje.

ikona seledynowa

 • Badania surowicy, na przykład ELISA czy Western Blot, określają jedynie miano przeciwciał.
  Przeciwciała IgM rozwijają się dopiero w trzecim tygodniu po ukąszeniu kleszcza, maksymalną wartość osiągają między czwartym a szóstym tygodniem, zanikają zaś po upływie ośmiu tygodni. Jeśli więc test zostanie wykonany zbyt wcześnie, wynik jest przeważnie ujemny, mimo że organizm został zaatakowany. Także zbyt wczesne zastosowanie antybiotyków może zmniejszyć immunologiczną odpowiedź organizmu.
 • Z drugiej strony przeciwciała IgG, które rozwijają się później, pozostają we krwi przez wiele lat; nawet gdy pacjent jest już dawno wyleczony i w jego organiźmie nie ma krętka boreliozy, wynik testu jest dodatni.
 • Błędne reakcje dodatnie mogą wystąpić również przy schorzeniach autuimmunologicznych, infekcjach bakteryjnych (zwłaszcza kile) i niektórych infekcjach wirusowych, takich jak opryszczka.

ikona seledynowa

W leczeniu Borelii używamy ziół, których skuteczność jest przebadana klinicznie

butelki z ziołami nutramedix

ikona seledynowa

Protokół Cowdena

Protokół Cowdena to protokół opracowany przez doktora Wm. Lee Cowdena przeznaczony dla osób we wczesnym oraz późnym stadium boreliozy, a także do minimalizowania objawów towarzyszących borliozie. Protokół Cowdena wykorzystywany jest również w innych chronicznych stanach chorobowych.

Protokół Cowdena wykorzystuje 14 różnych produktów marki Nutramedix w tym 7 ziół zwanych jako Microbial Defense wykazujacych działanie przeciwbakteryjne. Pierwsze dwa zioła: Banderol i Samento, zostały przebadane in vitro przez doktor Eva Sapi i jej zespół na Uniwersytecie w New Haven, Connecticut. Udowodniono, że oba zioła eliminują wszystkie formy bakterii Borrelia burgdorferi (krętki, cysty, biofilm). Wykazano również, że Banderol i Samento są bardziej efektywne w rozbiciu cyst i biofilmu bakterii Borrelii niż doksycyklina. Doktor Richard Horowitz ze stanu Nowy Jork stwierdził, że Protokół Cowdena jest skuteczny u 70-80% pacjentów z zaawansowaną boreliozą posiadających koinfekcje w okresie 4 do 6 miesięcy, nawet jeśli uprzednio stan pacjenta nie uległ poprawie w ciągu kilku serii antybiotyków.

Doktor Horowitz zaprezentował swoje badania dotyczące użycia Protokołu Cowdena u pacjentów
z boreliozą i koinfekcjami, na konferencji ILADS jesienią 2007 roku. Przeprowadzono również 9 miesięczne badanie z wykorzystaniem Protokół Cowdena przez Centrum Boreliozy w Augsburgu, Niemczech. Badania zostały zakończone w 2012 i wykazały, że u 80% pacjentów wykazuje poprawę symptomów (ocenia wg wywiadu z pacjentem) oraz u 90% wykazało poprawę wyników laboratoryjnych testów krwi.

Jednym z powodów sukcesu Protokołu Cowdena jest fakt, że produkty Microbial Defense mają szerokie spektrum działania – przeciwko bakteriom, grzybom, pasożytom i nawet wirusom, wykazują działanie przeciwzapalne i nie są toksyczne dla organizmu.

Stosowanie ziół pomaga w zwalczeniu:

 • infekcji Borrelii
 • i innych infekcji mikrobiologicznych,
 • usuniecie objawów towarzyszących chorobie,
 • wzmacnieniu pracy systemu immunologicznego,
 • nie powodują dysbiozy jelit i
 • są bezpieczne w swoim stosowaniu.

Badania toksykologiczne na Uniwersytecie Guayaquil, Ekwador pokazały, że zioła z Protokołu Cowdena mogą być podawane zwierzętom tysiące razy ponad rekomendowaną dawkę bez zmian w zachowaniu zwierzęcia lub histopatologii narządów.

Preparaty te są do nabycia w naszych gabinetach.

SZCZECIN
Jana Pawła II 14
70-445 Szczecin
tel. 507 939 021

KOŁOBRZEG
Portowa 14/3
78-100 Kołobrzeg
tel. 505 182 670